Shares
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Google+
  • Blogger
  • Myspace

Remorcherul SILVIC 1 la Galati, 26.04.2018 – © Cristian Gregoretti

Remorcherul SILVIC 1

A fost construit in 1959 la Santierul Naval Oltenita si a apartinut M.E.F. (Ministerul Economiei Forestiere) Bucuresti, fiind inregistrat la Calarasi.
Dupa 1982 a ajuns in patrimoniul Ministerului Silviculturii, aparut in urma reorganizarii M.E.F..
Dupa anul 2000 a fost vandut SC Azimut srl Tulcea.
A continuat sa fie folosit in zona Deltei Dunarii.
Undeva prin 2009-2010 a fost modernizat, comanda fiind reconstruita, motorul si celelalte echipamente fiind inlocuite.
Este folosit si in prezent (2026) in zona Deltei Dunarii.
In primavara anului 2018 l-am vazut la Galati, ducand la remorca, pe ultimul lor drum, navele PSI POMPIER 6 si POMPIER 7.

Cateva caracteristici ale remorcherului:
– lungime: 16,60 m. latime: 3,76 m, pescaj maxim: 1,10 m
– ENI: 46000134
– MMSI: 264162493
– Call Sign: YP2493
– propusia originala era asigurata de un motor 3D6 de provenienta sovietica, ce dezvolta 150 CP / acesta a fost inlocuit, cu ocazia modernizarii, cu un motor nou Doosan L086 TIH, ce dezvolta 285 CP
– elice cu pas fix, fabricata din otel
– bunker combustibil: 2 t
– deplasament: 28 tone

Contributors